Pelėsis yra dažnas patalpų teršalas, kuris įvairiais būdais veikia jūsų sveikatą. Jis klesti šiltoje ir drėgnoje aplinkoje ir dažniausiai auga namuose, kuriuose yra prasta ventiliacija arba drėgmės problemų. Pagrindinis pelėsio keliamas pavojus sveikatai yra kvėpavimo takų problemos, pavyzdžiui, astma ar lėtinės plaučių ligos. Galite net nežinoti, kad turite patalpų pelėsio problemą, kol nepradėsite jausti jo poveikio. Pateikiame keletą naudingų patarimų, kaip išsaugoti sveikus namus ir išvengti sveikatos problemų, kurias sukelia prasta ventiliacija ir drėgmė: https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/11/mini-rekuperatorius-lunos-ego/

Patikrinkite patalpų oro kokybę

Kilus pelėsio problemai, pirmiausia reikėtų patikrinti patalpų oro kokybę ir namų būklę. Paprasčiausias būdas tai padaryti – patikrinti temperatūrą namuose naudojant tokį “jausmo termometrą”, kaip šis. Oro temperatūrą turėtumėte pajusti rankomis. Jei temperatūra yra per karšta arba per šalta, tai gali turėti įtakos jūsų sveikatai. Jei esate įsitikinę, kad temperatūra namuose yra tinkama, kitas žingsnis – patikrinti oro drėgnumą. https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/2/sieninis-mini-rekuperatorius-lunos-e2/36/ Dauguma pelėsių geriausiai auga aplinkoje, kurioje santykinė oro drėgmė yra 70-80 %. Jei jūsų patalpų ore yra per mažai drėgmės arba jis per sausas, pelėsis gali augti.

Langų ir durų sandarinimas

Geriausias būdas užkirsti kelią pelėsio atsiradimui jūsų namuose – neleisti jam patekti į vidų. Pelėsiais apkrėstuose namuose santykinė patalpų drėgmė paprastai būna didesnė nei sveikuose namuose. https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/13/ventiliatorius-lunos-silvento-ec/36/Tai reiškia, kad drėgmei namuose kontroliuoti turėtumėte naudoti tuos pačius pagrindinius higienos būdus, tačiau jų turėtumėte naudoti dar daugiau. Be to, kad visus sienų ir grindų tarpus ir plyšius užsandarintumėte geru silikoniniu hermetiku, taip pat turėtumėte pagalvoti apie langų ir durų užsandarinimą sandarikliais. Sandariklis neleis orui nutekėti, o orlaidės sumažins oro nutekėjimą ir užtikrins, kad jūsų namuose nebūtų oro pertekliaus. Taip pat neleis patekti žiedadulkėms, dulkėms ir kitiems alergenams.

Tinkama higiena

Pelėsis dažnai atsiranda dėl prastos higienos. Turėtumėte reguliariai valyti namus ir palaikyti švarą, tačiau neturėtumėte naudoti aštrių cheminių medžiagų, pavyzdžiui, baliklių. Jei turite pelėsio problemą, baliklis gali viską dar labiau pabloginti. Šiurkštūs chemikalai yra pavojingi, nes jie naikina bakterijas, tačiau jie taip pat kenkia jūsų sveikatai. Jie gali sudirginti jūsų plaučius ir pažeisti kvėpavimo sistemą. Dėl jų taip pat galite jaustis prislėgti arba padidėja tikimybė susirgti kitomis infekcijomis. Balikliai labai teršia aplinką ir turėtų būti naudojami tik kraštutiniu atveju, jei turite rimtą pelėsio problemą. Paprastai jis veiksmingas tik labai rimtoms problemoms spręsti, be to, gali sugadinti jūsų baldus ir daiktus. Pirmiausia turėtumėte stengtis užkirsti kelią pelėsio augimui tinkamai vėdindami ir sausindami orą.

Vėdinimas

Kaip ir daugelis kitų patalpų teršalų, prasta ventiliacija yra pagrindinė patalpų pelėsio augimo priežastis. Pelėsis mėgsta deguonį ir auga ten, kur jo koncentracija didelė. Tai ypač aktualu drėgnose patalpose, kurios nėra gerai vėdinamos. Prastas vėdinimas gali atsirasti, kai jūsų namai nėra sandarūs. Tarpai tarp sienų ir grindų, taip pat durų ir langų gali praleisti oro teršalus, pavyzdžiui, drėgmę. Šią problemą lengvai išspręsite užsandarindami tarpus orlaidėmis, sandarikliais ir geru silikoniniu hermetiku. Taip pat turėtumėte įsitikinti, kad jūsų namai tinkamai vėdinami. Kad pelėsis nesidaugintų, santykinė oro drėgmė turėtų būti mažesnė nei 65 %, o oro temperatūra – aukštesnė nei 55°F.

Oro sausinimas

Pelėsis mėgsta didelę drėgmę. Jis paprastai atsiranda dėl netinkamo vėdinimo, prastos higienos arba dėl abiejų priežasčių. Kai užsandarinsite namuose esančius tarpus ir užtikrinsite, kad santykinė oro drėgmė būtų mažesnė nei 65 %, užkirsite kelią pelėsio atsiradimui namuose. Taip pat galite naudoti oro sausintuvus, kad sumažintumėte drėgmę namuose ir santykinė oro drėgmė būtų mažesnė nei 65 %. Be to, turėtumėte įsitikinti, kad jūsų namuose yra pakankamas vėdinimas, kad namuose neaugtų pelėsis. Jei nežinote, kaip išmatuoti oro drėgnumą namuose, galite naudoti “jausmo termometrą”, pvz. Oro temperatūrą turėtumėte pajusti rankomis. Jei temperatūra yra per karšta arba per šalta, tai gali turėti įtakos jūsų sveikatai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *